Classics for Pleasure: Music Fest
Imagini
Informații
Descriere
CLASSICS FOR PLEASURE Music Fest este un eveniment de înaltă ţinută artistică, creat de ELITE ART Club UNESCO, care are un concept unic - Everybody’s Music - Muzica clasică: muzică de cameră, simfonică şi religioasă, operă, operetă şi un concert Proms of Delight.
PROGRAM:
Luni, 11 august
Deschiderea Festivalului Classics for Pleasure – editia a IV-a
Classics Spectacular (ora 19.00 – Sala Thalia)
Romanian Sinfonietta Orchestra
Dirijor: Horia Andreescu
Solista: Elisabeth Leonskaja (pian)
Marti, 12 august
Season’s Classics – Vivaldi vs. Ceaikovski (ora 19.00 – Sala Thalia)
Orchestra Camerata Regala
Dirijor: Constantin Adrian Grigore
Solisti: Rebekka Hartman (vioara)
Miercuri, 13 august
Classics Opera (ora 19 – Sala Thalia)
Giacomo Puccini – Gianni Schicchi – productie a Universitatii Nationale de Muzica din Bucuresti.
Dirijor: Alexandru Petrovici
Orchestra: UNMB Chamber Ensemble
Solisti: Adrian Dumitrescu, Filip Panait, Irina Baiant, Dominic Cristea, Alexandru Chiman, Dominique Simionescu, Andreea Iftimean, Valentin Trandafir, Florian Suditu, Stefan Lamatic, Cristina Vasilache.
Regie artistica: Anda Tabacaru Hogea
Joi, 14 august
Divine Classics (ora 17.00 – Biserica Ursulinelor)
Pian: Alexandru Petrovici
Solisti: Oana Andra (mezzo-soprana)
Talented Youth Classics (ora 19 – Sala Thalia)
Orchestra Simfonica a Filarmonicii Sibiu
Dirijor: Kah Chun Wong (Singapore) – castigatorul Concursului International de Dirijat Bucuresti Jeunesses Musicales – editia 2013
Solisti: Andrei Ionita (violoncel)
Vineri, 15 august
Proms of Delight – Piata Mare, ora 20:00
Bucharest Symphonic Pops
Dirijor: David Crescenzi
Solisti: Mihai Ungureanu (pian), Narcisa Brumar (soprana), Marius Budoiu(tenor)
Regia artistica: Doru Marin
Sambata, 16 august
Barbierul din Sevilla – de Gioachinno Rossini – Piata Mare, ora 20:00
Libret: Cesare Sterbini, după o piesă de Pierre Beaumarchais
Corul, Baletul si Orchestra Operei Nationale Romane din Cluj
Dirijor: Victor Dumanescu
Solisti: Iulia Merca, Geani Brad, Cristian Hodrea, Tiberiu Simu, Petru Burca
Regia artistica: Emil Strugaru